STROKOVNO USPOSABLJANJE ČLANOV KMETIJSKIH GOSPODARSTEV O INOVATIVNOSTI NA DIDAKTIČNIH KMETIJAH

Projekt, INOVATIVNA UČNA OKOLJA ZA SPOZNAVANJE OKOLJA, KULTURNE KRAJINE IN KULINARIČNE DEDIŠČINE, vzpostavlja razvojno partnerstvo, v okviru katerega se bo razvil izobraževalni program, prvenstveno namenjen kmetijam, ki želijo svoj razvoj peljati v smeri inovativnih učnih okolij, s ciljem odpirati in razvijati izobraževalno ponudbo. Ustrezen didaktični-interpretatorski nivo ponudbe kmetije kot nadgradnja urejeni, visokokakovostni ponudbi matičnih pridelkov in izdelkov – iz primarne kmetijske pridelave ali predelave ter ustreznem naravnem okolju, ob vse intenzivnejšem iskanju doživljajskega učenja, in še posebej doživljajskega turizma, ki je odlična popotnica za slovenske kmetije. 

V okviru projekta so se dijaki Grma Novo mesto – centra biotehnike in turizma, program kmetijsko-podjetniški tehnik, ki so družinski člani nosilcev kmetijskih gospodarstev, udeležili dvodnevnega usposabljanja na didaktičnih kmetijah.

Dne 6. 9. 2021 smo obiskali kmetijo Trček in kmetijo Mahne. Kmetija Trček je večja primorska kmetija, ki leži v Hrastovljah – v mediteranski vasi v Občini Koper, pod Kraškim robom. Vas je mednarodno poznana po freskah lokalne cerkve, poimenovanih Mrtvaški ples. Na kmetiji imajo večjo čredo krav, prašičev, koze, ovce in polja.

Kmetija Trček je ekološka kmetija, usmerjena v govedorejo in predelavo mesnin. Morebitno omejitev lege na vodovarstvenem območju (gledano zgolj s produkcijskega stališča) so na kmetiji obrnili v novo priložnost. V sodelovanju z Univerzo na Primorskem in Mestno občino Koper so na kmetiji vzpostavili park avtohtonih živali in rastlin, kjer obiskovalcem predstavljajo biotsko pestrost domačih živali Istre.

Kmetija se nahaja na treh lokacija – v Cerknici, v Javorjih pri Turjaku in v Iškem vintgarju.

Kmetija Mahne razvija osnovno in dopolnilno dejavnost na kmetiji, ki je povezana z ohranjanjem kulturne krajine, biodiverzitete, ohranjanjem kulturne dediščine, izobraževanjem,  pridelavo in predelavo izdelkov iz lokalne samooskrbe. Udeleženci smo spoznali, kako se organizira kmetija, ki deluje v zavarovanem območju narave, s poudarkom na vsebinah o dopolnilih dejavnosti, ki so povezane s kulinarično dediščino in divjo hrano. Obiskali smo tematsko pot, kjer kmetija organizira predstavitev kulinarične dediščine in divje hrane.

7. 9. 2021 smo obiskali Kmetijo Likar-Lukčevo domačijo. Lukčeva domačija v Kostelu je kmetija s kočevarsko krošnjarsko tradicijo. Člani kmetije s  spoštovanjem ohranjajo to tradicijo, sočasno pa iščejo nove izzive in odličnost v svojem poslanstvu. Gre za turistično kmetijo, ki je v življenje na domačiji vpeljala igre za otroke in starše, pustolovce in raziskovalce, stratege in športnike in vse ostale, ki se želijo igrati. Promovirajo se kot »Prva igrificirana turistična kmetija«. Na kmetiji sicer pridelujejo sadje v travniških sadovnjakih, gojijo stare visokodebelne sorte jablan, hrušk in sliv ter orehe in lešnike.

Kmetija je usmerjena v ekološko pridelavo in tako ponuja sok iz ekološko pridelanega sadja, sušijo krhlje, pečejo sladice in kuhajo izvrstne marmelade, imajo nasad avtohtonih sort jabolk in urejeno mobilno enoto za predelavo jabolk in predelavo jabolčnega soka, ukvarjajo se z eko turizmom ter predstavljanjem lokalne kulturne dediščine – krošnjarstvo.